Algi.hdwao.pl

:: Algi - zdrowie i uroda
Artykuł dodany przez: HdwaO (2004-06-03 11:24:15)

Algi to ogromne rośliny żyjące w morzach, a także te mniejsze z rzek i jezior, niewielkie roślinki w rowach melioracyjnych, wreszcie zdobiące nasze domowe akwaria. Dziś interesują nas wodorosty morskie. Botanicy wyodrębnili ponad 20 tys. gatunków alg morskich. Zawierają niezwykłe bogactwo substancji organicznych - aminokwasy, proteiny, węglowodany, oraz nieorganicznych - związki jodu, magnesu, potasu, chloru, żelaza, wreszcie elementy śladowe miedzi, cynku, kobaltu, wanadu, strontu i innych. W kosmetyce wykorzystuje się około 40 gatunków alg. Produkuje się z nich preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów. Algi są znakomicie przyswajane przez tkanki ludzkie, ponieważ skład chemiczny ich plazmy podobny jest do składu plazmy człowieka.

Najwięcej alg zbiera się u wybrzeży Bretanii, Japonii i Hawajów. Zawartość w roślinach dobroczynnych substancji zależy od czystości wód, w których rosną, oraz od warunków zbioru - od pory roku, pogody, a nawet fazy księżyca podczas "połowu". Zebrane algi najpierw mrozi się lub suszy. Następnie poddaje dalszej obróbce np. tzw. mikronizacji, wydobywaniu plazmy z ich komórek, pozyskiwaniu ekstraktów.

Filiżanka herbatki odchudzającej

Suszone algi służą do przyrządzania naparów do picia przyspieszających usuwanie toksyn z organizmu oraz przemianę tłuszczu w energię, czyli eliminujących zbędne kilogramy. W niektórych rejonach świata pije się chłodne koktajle przyprawione algami. Mają one, podobnie jak herbatki, właściwości odchudzające (bo pobudzają przemianę materii w komórkach) i odmładzające. Warto wspomnieć, że w diecie mieszkańców Japonii algi stanowią 10 proc. całości spożywanych produktów. Japończycy uważają, że zapewniają im witalność, szczupłą sylwetkę, regenerują skórę, włosy i paznokcie. Ostatnio modne stało się - także w Polsce - zażywanie tabletek z algami.

Maska cud

Żaden gabinet kosmetyczny nie może się obejść bez masek z alg. Okłady z alg zmikronizowanych są używane w terapii trądziku młodzieńczego. Oczyszczają skórę z toksyn, łagodzą stany zapalne, poprawiają koloryt i wygładzają powierzchnię naskórka. Ograniczają nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Są też doskonałą terapią innych, trudnych do leczenia chorób skóry:

łuszczycy, rybiej łuski, egzemy. Furorę robią maski z tzw. alginatu. Alginat to ścianki komórek alg, które dzięki specjalnemu przetworzeniu mają postać białego proszku. Proszek zmieszany z wodą tworzy zawiesinę o konsystencji gęstej śmietany. Po rozprowadzeniu na twarzy, szyi czy dekolcie w ciągu kilkunastu sekund zmienia się w galaretkę o właściwościach chłodzących i nawilżających. Dodaje się do niej niekiedy substancje aromatyczne i natłuszczające. Odpoczynek pod taką maską to prawdziwa uczta dla suchej, wrażliwej skóry z popękanymi naczynkami krwionośnymi. Maski z alg mogą być wkomponowane w różne rodzaje zabiegów kosmetycznych.

Smukła sylwetka

Algi stosowane jako okłady na ciało aktywizują procesy przemiany materii w skórze i redukują nadmiar tłuszczu w tkance podskórnej. Są jednym z podstawowych składników zabiegów odchudzających, eliminujących cellulit, rozstępy, pojędrniających, np. piersi. Skórę na ciele w miejscach, które mają być "odchudzone", smaruje się papką albo żelem z alg. Następnie owija specjalnymi bandażami lub folią i poddaje działaniu ciepła. Stosowana jest też aparatura wytwarzająca ultradźwięki, koktajl prądów przyspieszający przemianę tłuszczu w energię. Wykorzystuje się także prąd stały do wprowadzania ekstraktów algowych w głąb naskórka (jonoforeza). Doskonale efekty daje połączenie okładów z drenażem limfatycznym. Gabinety manikiuru i pedikiuru coraz częściej oferują okłady z alg na stopy i dłonie. Eliminują one zmęczenie, obrzęki i wygładzają naskórek.

Maski z alg kosztują 40-50 zł. Podobnie okłady na ręce i stopy. Cena jednego zabiegu z algami na ciało wynosi od 120 do 200 zł.

Autor: Małgorzata Lorkowska kosmetyczka, kolorystka i aromaterapeutka 28-09-2001
źródło: gazeta.pladres tego artykułu: www.algi.hdwao.pl/articles.php?id=1